Linkek a témában:
A pajzsmirigy szerepe
A pajzsmirigy számos hormon-termelõ (belsõ elválasztású) mirigyünk egyike, mely a pajzsmirigy-hormonokat termeli, és juttatja a véráramba. Ezek a hormonok a szervezet összes sejtjébe eljutva fejtik ki hatásukat. A pajzsmirigy két hormont termel. Az egyik a tiroxin (vagy T4), mely négy jódatomot, a másik a trijód-tironin (vagy T3), mely három jódatomot tartalmazó fehérje. Az elkészült hormon a pajzsmirigyben tárolódik (a tireoglobulinnak nevezett fehérjéhez kötve, a pajzsmirigy kolloid-nak is hívott raktáraiban), és a szervezet igényei szerinti mennyiség kerül idõrõl-idõre a vérkeringésbe. A pajzsmirigy kb. 90%-ban az elõbbit termeli, ugyanakkor a sejtekben a T4 is T3-má alakul át, mert ez a biológiai hatást kifejtõ forma.
Pajzsmirigy alulműködés
A csökkent pajzsmirigy-mûködés olyan betegség, mellyel az esetek túlnyomó többségében teljes és korlátozás nélküli élet élhetõ. A csökkent pajzsmirigy-mûködésnél problémát a betegség idõben történõ felismerése jelenthet, az állapot gyógyszerrel tökéletesen normalizálható, gyógyszerben nem hasonló anyagot vagy serkentõt, hanem ugyanazt kapja a beteg, mint amit az emberi pajzsmirigy termel.
Pajzsmirigy túlműködés
A pajzsmirigy túlműködés vagy hipertireózis során a túlműködő pajzsmirigy túl sok hormont termel, ezáltal felgyorsulnak életfunkcióink. Maga a hipertireózis több betegséget takar, melyek közös tulajdonsága a pajzsmirigy hormonok túltermelése: Graves-betegség, Basedow-kór, Parry-kór, thyreotoxicosis.
Basedow-kór (golyva)
A Basedow-kór gyakori autoimmun betegség, melynek célszerve a pajzsmirigy. A szervezet autoantitestjeinek támadása miatt gyulladás jön létre, ezért a pajzsmirigy a normális 2-3-szorosára növekszik (golyva). A gyulladás hatására feleslegben termel pajzsmirigyhormonokat (tiroxin, trijód tironin), ezek felelősek a tünetek jelentős részéért.
Golyva kezelése
Jódhiányban szenved, már az előrehaladott pajzsmirigy megnagyobbodás tünetei is jelentkeztek Önnél? A jód pótlása ebben az esetben elengedhetetlen. Használjon természetes forrásból származó Jódaqua készítményt! Ha ügyel a jódbevitelre, csökkentheti a golyva kialakulásának kockázatát. Hívjon minket!
Jód és a pajzsmirigy
A Jód ásványi anyag - jodid (anion) a pajzsmirigyhormonok, azaz a tiroxin és trijódtironin alkotórészévé válik (mint jód), így a jódnak fontos szerepe van az anyagcsere folyamatokban, a növekedésben és az idegrendszer működésében, mivel a pajzsmirigyhormonok központi szerepet játszanak a sejtek életműködésének és anyagcseréjének szabályozásában.
Tiroxin
Egyszerű vérvétellel szintje meghatározható. A hormon a vérben nagyobb részben fehérjékhez kötődik, kisebb arányban szabad formában található meg. A szabad hormon az aktív, általában ennek szintjét vizsgálják.Szintje lehet emelkedett vagy csökkent.
Meghatározás
A hormonok olyan jelhordozó molekulák, amelyek befolyásolni képesek más sejtek működését, ezáltal az élőlények életfolyamatait szabályozzák. A hormonok a belső elválasztású (endokrin) mirigyekben termelődnek, és a vérkeringés útján jutnak el célsejtjeikhez, ahol kifejtik hatásukat.