Linkek a témában:
Álvemhesség
Az álvemhesség tulajdonképpen nem betegség, hanem biológiai állapot; eredetileg azért alakulhatott ki a törzsfejlődés során, hogy a vadon élő húsevők nem vemhesült nőstényei szükség esetén szoptathassák a falkában született kölyköket, növelve ezzel a túlélés esélyeit. Az álvemhességet a tüzelés után megemelkedő prolaktin (tejelválasztást serkentő) hormon szintjének növekedése váltja ki.
Kutyák pajzsmirigy betegségei
A pajzsmirigy a belső elválasztású mirigyek közé tartozik. A pajzsmirigy nem gyulladásos eredetű megnagyobbodását strumának (golyvának) nevezzük. Az elváltozás járhat a hormontermelés csökkenésével (hypothyreoid struma), növekedésével (hyperthyreoid struma). Nem ritka továbbá, hogy a szerv megnagyobbodása nem okoz hormonális változást (euthyreoid struma).
Megbolondítják kedvenceinket a hormonok
A macskák akár a csomagolópapírt is képesek gusztusos eledelnek látni, ha túl sok hormont termel a pajzsmirigyük.
Állatbetegség linkek
Általában akkor merül fel, hogy esetleg valami baja van a kedvencünknek, ha a viselkedése hirtelen megváltozik. A beteg állat az esetek nagy többségében bágyadt, nem szívesen mozog. De akár ezek ellenkezője is jelezheti, hogy valami gond van kutyánkkal: a korábban nyugodt, majd hirtelen agresszívvé váló állat esetén fel kell merüljön a veszettség gyanúja!
Meghatározás
A hormonok olyan jelhordozó molekulák, amelyek befolyásolni képesek más sejtek működését, ezáltal az élőlények életfolyamatait szabályozzák. A hormonok a belső elválasztású (endokrin) mirigyekben termelődnek, és a vérkeringés útján jutnak el célsejtjeikhez, ahol kifejtik hatásukat.