Linkek a témában:
A hasnyálmirigy szerkezete és funkciója
A hasnyálmirigy (pankreász), mint neve is mutatja, egy mirigyes szerv, amely a hasüreg hátsó részében, pontosabban a hashártyán kívül, a gyomor mögött, a test hossztengelyére merőlegesen helyezkedik el. Mintegy 12-15 cm hosszú, 80-150 g súlyú, amelyen anatómiailag 3 rész különíthető el: a legszélesebb fejrész, amely a patkóbél ívébe illeszkedik, valamint a keskenyebb test és farok.A hasnyálmirigy vegyes felépítésű, egyszerre külső és belső elválasztású mirigy.
Cukorbetegség
Mint már az eddigiekből is nyilvánvaló volt, a diabétesz két fő megjelenési formájával találkozhatunk. Ezek egyike a viszonylag ritka, főként gyermek- és ifjúkorban kezdődő, inzulinfüggő, inzulindepedens diabetes mellitus (korábbi nemzetközi rövidítéssel: IDDM), a legújabb terminológia szerint 1. típusú diabétesz. A másik, sokkal gyakoribb kórforma, amelynek rohamos térnyerése elsősorban a fejlődő világ népei között várható, a főként felnőtt- és érettkorban kezdődő, eleinte nem inzulinfüggő, azaz nem inzulindepedens diabetes mellitus (NIDDM), újabb szakkifejezéssel 2. típusú diabétesz.
Hasnyálmirigy-gyulladás
A krónikus hasnyálmirigy-gyulladás (pancreatitis) a hasnyálmirigy állandóan fennálló gyulladásos megbetegedése, amely során hegesedés alakul ki, és a mirigyes állomány elsorvad; ennek következtében nem termelődik elegendő emésztőenzim és hormon. A krónikus hasnyálmirigy-gyulladásban szenvedő betegeknél ezért emésztési rendellenességek, felszívódási zavar, valamint cukorbetegség alakul ki.
Meghatározás
A hormonok olyan jelhordozó molekulák, amelyek befolyásolni képesek más sejtek működését, ezáltal az élőlények életfolyamatait szabályozzák. A hormonok a belső elválasztású (endokrin) mirigyekben termelődnek, és a vérkeringés útján jutnak el célsejtjeikhez, ahol kifejtik hatásukat.